2.04.2019 | Blog

Mám druhý job: Vždy v sobotu sa zo mňa stane smetiarka

Mám druhý job: Vždy v sobotu sa zo mňa stane smetiarka

Keď som sa pred rokom vrátila z Vietnamu, rozhodla som sa absolútne zmeniť postoj k odpadu. Dovtedy som fungovala štýlom „všetko dokopy, veď čo sa budem namáhať“. Ale keď som videla pláže, ktoré mali byť podľa mnohých blogerov a kníh vraj najkrajšie v celej krajine, nedokázala som sa ubrániť slzám… Predstavte si, že hodinu a pol hľadáte miesto kde by ste si dali obed… stačilo nám len malé miesto, kde by sme si sadli ale kde by nám nerobili spoločnosť pneumatiky, igelitky, plechovky či gumené žabky.

„Všetko zlé je na niečo dobré“, povedala som si a keď som prišla domov, stal sa vo mne prerod. V dome kde bývam som nainštalovala separované koše a myslela som aj na firemné priestory (sklad a výrobu GentleJam, kanceláriu a masérsky salón (vy neviete že máme masérsky salón? Áno, máme ale o tom inokedy).

V sklade a výrobe máme koše na papier a plast (tieto dva druhy odpadov produkujeme bohužiaľ najviac). V masérskom salóne sa všetko hádže do jedného koša ale nakoľko tam odpadu nemáme veľa, vždy v sobotu sa zo mňa stáva smetiarka.

Bez hanby vezmem do rúk odpadkový kôš a idem na to… plasty ku plastom, plechovky ku kovom, papier k papieru… Prechádzam aj všetky wecká v dome a tiež triedim. Snažím sa podporiť aj mojich ľudí a sem-tam do nich štuchnem, že načo si berú z čínskeho bistra vždy nové paličky… veď jedny im vedia vystačiť aj na 100 obedov. A dokonca som sa minule prišla pochváliť, že v tom istom bistre čo tam chodia oni, mi nadávkovali obed do vlastnej dózy.

Každopádne po roku praxe sme prišli do štádia, že komunálny odpad vyhadzujeme iba 1x do týždňa. Robím to ja, vždy v sobotu. Začínam našim bytom a pokračujem vo firme. Veľakrát sa stane, že dokopy naplním iba tretinu vrecka, čo je neuveriteľné. Dokopy 6 ľudí a tretina vrecka komunálneho odpadu.

A aby toho nebolo málo, v každom priestore je aj miska na kompost, takže ani vrecká z čajov, káva alebo šupky z banánov a jabĺk nevyhadzujeme ale naopak… pravidelne cez týždeň to vyhadzujem do nášho kompostéra.

Mám jednu veľmi dobrú kamarátku, volá sa Anežka a vytvorila parádny projekt Díky čauko plasty. To ona ma takto nainfikovala a som jej neuveriteľne vďačná. Vždy, keď jej niečo vyjde, zvykne hovoriť „Som šťastný zemepán“ a ja si to teraz hovorím tiež…

Tak na smetiarku Ivetku!

 

GentleJam

Darčekové balenia

Originálne produkty musia mať svoje jedinečné balenia. Preto vám ponúkame drevené luxusné krabičky vystlané prírodným lykom s originálnou podpisovou kartou.

GentleJam

Darčekové balenia

Originálne produkty musia mať svoje jedinečné balenia. Preto vám ponúkame drevené luxusné krabičky vystlané prírodným lykom s originálnou podpisovou kartou.